Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde Mülkiyet Edinme Hakkı

Yargı Kararları

Tanınmış Üye
Yönetici
Admin
Kayıtlı Üye
13 Ocak 2018
657
1
18
Ankara
www.yargikararlari.net
#1
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde Mülkiyet Edinme Hakkı

KURAL NE DİYOR?
Her gerçek veya tüzel kişi, mülkiyetinden huzur içinde yararlanma hakkına sahiptir. Kamu yararı dışında, kanunlar ve uluslararası hukukun genel prensipleri uyarınca kimse mal ve mülkünden mahrum edilemez.

Bununla birlikte, bir devletin genel menfaatleri doğrultusunda kullanım mülkiyetini kontrol etmek veya vergilerin ödenmesi veya diğer prim veya cezaları güvence altına almak için gerekli gördüğü yasaları herhangi bir şekilde uygulatma hakkını bozamaz.

BU HAK NEREYE DAYANIYOR?
Fransız İnsan Hakları Bildirgesinde ve ABD Haklar Bildirgesinde yer almaktadır.

1948 İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, mülkiyet hakkını içermektedir.

Bunu Avrupa Sözleşmesi takip etti. Bir protokol ile dahil edildi.

ÜÇ ÖNEMLİ NOKTA
  • Hükümet, mülkiyetin korunması için gerekli ve makul adımları atmalıdır.
  • Bir kişinin mülkiyetini koruma ve huzurlu bir şekilde kullanma hakkı vardır.
  • İnsanların yanı sıra işletmeler de korunmaktadır.

Mülkiyet-edinme-hakkı-1577x2024.jpg
 

HAKKIMIZDA

  • Hukukun her geçen gün değişme ve güncelleme özelliği, ülkemiz mahkemelerindeki davalarda verilen kararlar açısından da geçerli olması hasebiyle içtihatlar gün geçtikçe farklılaşmakta ve çatışmaktadır. Özellikle hukukla ilgilenen avukatlar, hakimler, savcılar ve hukuk öğrencileri için tartışmasız olarak güncel kararları takip etmek zaruret olmuştur. Bu sebeple elimizden geldiğince güncel içtihatlara ulaşmanız için, bulunduğunuz forum sitesini kurduk.

    Yargikararlari.net, tüm vatandaşlarımızın yüksek mahkemelerin verdiği yargısal kararlara ulaşabilmesini sağlamak için kurulmuş bir forum sitesidir. Hukuk forumu olan sitemizde, Yargıtay kararları, Danıştay içtihatları, Anayasa Mahkemesinin itiraz, iptal ve bireysel başvuru hakkındaki kararları ve uluslararası hukuk alanındaki önemli yargı kararları yer almaktadır. Sizler de hukukla ilgili yazılarınızı veya elinize ulaşan kararları forumumuzda paylaşarak topluluğumuza katılabilirsiniz.

    yargıtay kararı sorgulama, yargıtay kararları arama motoru, içtihat arama motoru

User Menu