"Haklarımı Soymayın"

Yargı Kararları

Tanınmış Üye
Yönetici
Admin
Kayıtlı Üye
13 Ocak 2018
714
4
18
Ankara
www.yargikararlari.net
#1
"Haklarımı Soymayın"

Haklarımı Soymayın.jpg

Tutuklanmak herkes için tatsız bir deneyimdir. Bazı insanlar savunmasızdır bu nedenle gözaltına alındığında dikkatle muamele edilmelidir.

Bir örnek verelim. Akıl sağlığı yerinde genç bir kız olan Patricia, kebapçı çıkışında sarhoştu ve küfürler savuruyordu. Tutuklanarak polis karakoluna götürüldü. Burada, polis memuru, kızın intihar riski taşıdığı düşünüldüğünden giysilerinin çıkarılmasını emretti. Daha sonra zorla tüm kıyafetlerinin soyuldu ve üç kadın subay tarafından bir emniyet elbisesi giydirildi. Yasaya göre, anne-babanın veya başka bir uygun erişkin tarafından yardım alma hakkı olmasına rağmen, hiç kimse Patricia’nın annesini çağırmadı. Patricia daha sonra, Patricia’nın teknik olarak şerit araştırılmadığı, ancak güvenliğini sağlamak için soyulduğundan, polis bunun mükemmel olduğunu savundu. Polis, soyarak arama yapmanın teknik açıdan olması gereken olmadığını ancak bunun tamamen kızın güvenliği için yapıldığına dair bir savunma yaptı.

Eskiden cinsel istismar kurbanı olmuş Patricia, bu olay yüzünden çok üzüldü ve polise karşı, gizlilik hakkının ihlal edildiğini savunarak bir dava açtı. Bazı çocuk hakları örgütleri bu davayı desteklemek için davaya katıldı ve polisin gözaltında olan çocuklara hassasiyetle yaklaşmaları gerektiğini vurguladılar. Patricia davasını eninde sonunda kaybetti ancak jüri kızın maruz kaldığı muameleden endişe duyduklarını ve soyarak arama ile çırılçıplak etme arasında herhangi bir ayrım bulunmadığını ve bu da aynı korumanın her ikisine de uygulanması gerektiği anlamına geldiğini belirtti. Ve Patricia’nın davası gözaltındaki çocukları yeterince korumanın önemi üzerine bir tartışma yarattı: Bu tür mevzuların aydınlanması hakkında bir rapor polis tarafından yayınlandı ve Adalet Bakanlığı cezaevindeki çocuklar hakkında soyarak arama yöntemini inceledi.Bu hikaye, yasal bir kararın kısa bir özetidir.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.