8.CD Kredi Kartı Sahibinin Haberi Olmadan Kredi Kartının Kontör Alımında Kullanılması

Daire/Kurul
8. CEZA DAİRESİ
Esas No
2017/7546
Karar No
2018/2246
Karar Tarihi
1 Mar 2018

Yargı Kararları

Tanınmış Üye
Yönetici
Admin
Kayıtlı Üye
13 Ocak 2018
657
1
18
Ankara
www.yargikararlari.net
#1
Kredi Kartı Sahibinin Haberi Olmadan Kredi Kartının Kontör Alımında Kullanılması / Kontör Yüklenen Hat Sahiplerinin Araştırılması Gerektiği

(YARGITAY 8. CEZA DAİRESİ ESAS 2017/7546 KARAR 2018/2246)

Gereği görüşülüp düşünüldü:

Katılanın bilgisi dışında kredi kartı bilgileri kullanılmak suretiyle sanığın sahibi olduğu internet sitesinden kontör alımı yapıldığından bahisle açılan davada; sanığın sahibi olduğu siteden alışveriş yapılabilmesi için üye olmak gerekip alışveriş etmek isteyenlerin belirlediği kullanıcı adı, cep telefon numarası ve mail adresi ile kayıt yapıldığı, alışveriş sırasında da ödeme kısmına gelindiğinde siteye kayıtlı cep telefon numarasına onay kodu gönderildiği ve bunun yazılmasıyla işlemin tamamlandığı, işlemler sırasında kredi kartının bağlı olduğu banka ile irtibat sağlanmadığı için kart sahibinin haberi olmadığı anlaşılmaktadır.

Sanığın yargılama sırasında dilekçe ile ibraz ettiği kontör yüklenen cep telefon numaralarının hat sahipleri mahkemece belirlenmiş ancak bu kişilerin ve siteye üye olma aşamasında kaydedilen cep telefon numarasının (…) hat sahibi gözüken …’nın bilgilerine başvurulmamış ve mail adresinin de kim tarafından oluşturulup suç tarihinde kimin kullanımında olduğu bağlı olduğu şirketten sorulmamıştır.

Yukarıda açıklanan eksiklikler giderilip sanıkla bağlantıları olup olmadığı kesin olarak saptanması, gerektiğinde abone sözleşmeleri getirtilip üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırılarak sonucuna göre hukuki durumun tayin ve takdiri gerekirken eksik incelemeye dayanarak yazılı şekilde hüküm kurulması,

Yasaya aykırı, katılanın temyiz itirazı bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükmün bu sebepten dolayı 5320 sayılı Yasanın 8/1. maddesi uyarınca uygulanması gereken 1412 sayılı CMUK’un 321. maddesi gereğince BOZULMASINA, 01.03.2018 gününde oy birliğiyle karar verildi.
 

HAKKIMIZDA

  • Hukukun her geçen gün değişme ve güncelleme özelliği, ülkemiz mahkemelerindeki davalarda verilen kararlar açısından da geçerli olması hasebiyle içtihatlar gün geçtikçe farklılaşmakta ve çatışmaktadır. Özellikle hukukla ilgilenen avukatlar, hakimler, savcılar ve hukuk öğrencileri için tartışmasız olarak güncel kararları takip etmek zaruret olmuştur. Bu sebeple elimizden geldiğince güncel içtihatlara ulaşmanız için, bulunduğunuz forum sitesini kurduk.

    Yargikararlari.net, tüm vatandaşlarımızın yüksek mahkemelerin verdiği yargısal kararlara ulaşabilmesini sağlamak için kurulmuş bir forum sitesidir. Hukuk forumu olan sitemizde, Yargıtay kararları, Danıştay içtihatları, Anayasa Mahkemesinin itiraz, iptal ve bireysel başvuru hakkındaki kararları ve uluslararası hukuk alanındaki önemli yargı kararları yer almaktadır. Sizler de hukukla ilgili yazılarınızı veya elinize ulaşan kararları forumumuzda paylaşarak topluluğumuza katılabilirsiniz.

    yargıtay kararı sorgulama, yargıtay kararları arama motoru, içtihat arama motoru

User Menu