Sürücüsü Olmayan Otomobiller Kaza Yaptığında, Kim Sorumlu Olacak?

Yargı Kararları

Tanınmış Üye
Yönetici
Admin
Kayıtlı Üye
13 Ocak 2018
716
4
18
Ankara
www.yargikararlari.net
#1
Sürücüsü Olmayan Otomobiller Kaza Yaptığında, Kim Sorumlu Olacak?

Sürücüsüz arabalar, şüphe ve endişeleri artırmaktan asla vazgeçmeyen en tartışmalı konular arasındadır. Birçoğumuz bunun daha az stresli ve daha sorumlu bir sürüş deneyimine cevap olmasını umut ederken, diğerleri bu araçların getirdiği risklerin avantajlarını aşmasından korkuyor. Şoförsüz otomobillerle ilgili en büyük endişe, onların ortaya koyduğu kaza riskidir. Bu mekanizmalar, gerçek zamanlı olarak herhangi bir trafik koşuluna uyum sağlayabilecek durumda mı? Değilse, meydana gelebilecek kazalardan kim sorumluluk alacak? Suçlamayı, üreticiye, yazılım geliştiricisine veya arabayı satın alan ve kaza anında tanık olan ya da zamanında müdahale etmek ve kaçmak için dikkatini dağıtmış sürücüye suçlamalı mıyız?

Sürücü Olmayan Otomobiller Kaza Yaptığında, Kim Sorumlu Olacak.jpg

Bu Araçların Şu An Sahip Olduğu Otonomi Nedir?
Otonom Araçlar (OA) henüz tamamen sürücüsüz değil, ancak yakın zamanda tamamen otonom araçlarımız olması bekleniyor. Şu anda, bu araçlar hala bir ölçüde insan sürücüsünün katılımını gerektiriyor. Sürücüsüz otomobiller, şu anda, park etme, seyir kontrolü veya ani kilit frenleri gibi belirli otomatik özellikler sunan, ancak sürücünün sorumluluğunu hariç tutmak için değil, en aza indirmek için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, sürücünün müdahalesi olmadan bağımsız olarak çalışabilen az sayıda araç bulunmaktadır. Şu anda ABD’de, tamamen özerk araçların ticaretine izin verilmiyor. Araba üreticileri, araç imalatını düzenleyen Federal Motorlu Taşıt Güvenlik Standartlarından yaklaşık 70 güvenlik standardıyla uyumlu olmalı ve lisanslı bir sürücünün varlığını içermelidir.

Bununla birlikte, teknoloji hızla gelişiyor ve yasaların kendi kendine sürüş sunan tam otonom otomobillerin çalışacağı yakın bir geleceğe uyum sağlaması bekleniyor. Tesla, Mercedes, Volvo gibi büyük üreticiler halihazırda tamamen otonom otomobil üretme çabası içindedir. Waymo da bu alandaki önde gelen geliştiricilerden birisidir ve planı, direksiyon veya fren pedalları ile donatılmayan otonom otomobiller inşa etmektir.

Kaza durumunda Kusurlu Kim Olacaktır?
Şoförsüz otomobillerin başlıca yararlarından birisi aslında kazaların sayısını azaltma yeteneğidir. Sarhoş araç kullanma ve aşırı hız, araba kazalarının önde gelen nedenlerinden ikisidir ve ideal olarak, bu alışkanlıkların tam otomasyonla önüne geçilebilir. Yine de, sadece test aşamasındayken sürücüsüz bir otomobilin geleceğini öngörmek için henüz çok erkendir. Washington, Connecticut ve Texas gibi eyaletler kendi kendine çalışan otomobil üreticilerinin trafikte test yapmalarına izin veriyor. Ancak bu, yerel makamlar ve vatandaşlar arasında endişe doğuran bir diğer argüman. Kendi kendine sürüş imkanı sunan otomobillerin kaza yaptığı belirgin davalar olmuştur; en dikkat çekici örneklerden ikisi, Google ve Tesla tarafından tasarlanan otomobillerin olduğu davalar. İlk üretici, olayın kısmen sorumlu olduğuna itiraf etmiş ve aracın algoritmasını iyileştirmek için 3000 yeni test gerçekleştirmiştir. İncelemelerden sonra, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, aracın kendinden sürüş sisteminin arıza yapmadığı sonucuna vardı, çünkü kazaya neden olan belirli koşullardan kaçınmak için tasarlanmamıştı.

Peki, bu tür kazalardan kim asıl sorumlu? Hatanın nasıl bölünmesi gerektiğini çözmeye çalışan milletvekilleri, üreticiler ve sigorta şirketleri arasındaki tartışmalar hala devam ediyor.

Hukuklar Ne Diyor?
Otomobilini kullanan kişi, kendi güvenliğinden ve trafikte hangi eylemlerden aldıklarından sorumludur. Sürücülerin, aracın uygun şekilde kontrol edilmesine olanak tanıyan doğru fiziksel ve zihinsel durumda olması gerekir. Bu nedenle, sürücünün kendi sorumluluğunu aracına devretmesine izin verilmiyor. Aracın kontrolünü her an eline alabilmesi gerekir. Bununla birlikte, bir kazadan sonra, bazen sorumluluk konusu zorlaşır, çünkü sürücünün ihmali, araç imalat hatası veya aracı kontrol eden işletim sistemindeki bir hata dahil hasara neden olabilecek birkaç faktör vardır. Bu üç potansiyel neden, hepsi de kazanın bazılarına veya sorumluluğunu üstlenen farklı müsebbibe işaret ediyor. Şoförsüz arabalarla ilgili kazalar için farklı yasal standartlar uygulanmalıdır. Anahtar kişi, kaza meydana geldiğinde aracı kontrol eden, sorumlu taraf olmalıdır.

Bununla birlikte, hala tartışmalar yer alıyor, çünkü yakında yollarda yüksek otomasyonlu araçlar (HAV) bekliyoruz. Bu araçlar, trafiğin içinde neredeyse her yaptıkları için tamamen sorumluluk almayı amaçlıyorlar, çünkü zaman zaman sürücünün rolünü sınırlayacaklar. Bu durumda, sürücü, temel olarak, direksiyonun arkasındaki insan için hiç bir sorumluluk yüklemeyecek veya hiç bir sorumluluk bırakmayacak olan otomatik sistem olacak.


Kaynak: Sean M. Cleary, When Driverless Cars Crash, Who’s to Blame?, <
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
>