1 beğenilme 0 beğenilmeme
28 gösterim 1 1
Torba yasayla birlikte RTÜK‘e internet yayınlarını denetleme yetkisi getirileceği konuşuluyor. Torba yasanın onaylanması halinde RTÜK hangi mecraları denetleyebilecek?
İdare Hukuku kategorisinde sordu | 28 gösterim

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1

Televizyon ve radyo kanallarını denetleme yetkisine sahip olan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yasa tasarısının 73. maddesine göre artık internet yayınlarını da denetleyecek. Yaptığı açıklamada Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi aslında tamamen yayıncı olan ama sadece internet mecrasından yayın yaptıkları için yayıncı değilmiş, herhangi bir internet kullanıcısıymış gibi algılanan yayıncıları denetleyeceğiz.” diyen RTÜK üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy, sözlerine “Yani internet ortamında yayıncılık faaliyeti yapanları denetleyeceğiz. Onların dışında YouTube, Twitter, Facebook ve benzeri, görsel içeriği paylaşan ve fakat yayıncı hüviyeti taşımayanlar için RTÜK’ün herhangi bir denetimi söz konusu değildir. İnternet ortamında ‘geleneksel mecralarda yapılan içeriği’ paylaşan, şimdilik ‘yayıncı’ denmeyen ama aslında internet ortamında yayıncılık yapan kuruluşları denetleyeceğiz.” ifadeleriyle devam etti.

Yaptığı açıklamada net bir şekilde anlaşıldığı üzere YouTube ve benzeri platformlarda herhangi bir denetim olmayacağını söyleyen Doç. Dr. Hamit Ersoy; “Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun böyle bir görevi üstlenmesi hem yasal hem de pratik açıdan mümkün değil. Yapılmak istenen düzenleme öncelikle sadece karasal, uydu ve kablo ortamında yapılan yayıncılığın internet ortamındaki uzantısı şeklinde. Yani internet ortamında yapılacak yayıncılıkla ilgilidir.” dedi.

cevapladı
14 soru
13 cevap
0 yorum
94 üye